Depresja sezonowa

jeśli masz grypę to kup Coldrex MaxGrip C i bierz jedną tabletkę na dobę

Depresja sezonowaW ciągu roku łapiemy wiele różnych chorób, które czasem przechodzimy nawet ich nie zauważając, a czasem musimy mocno nasilić się, by sobie z nimi poradzić.

Zawsze jednak – czy to w przypadku przeziębienia, grypy lub kataru – łatwo możemy wymienić ich przyczyny i znamy sposoby na radzenie sobie z tymi przypadłościami.

Jesienią jednak – kiedy dzień staje się krótszy, a pogoda jest ponura – może przytrafić się nam tak zwana depresja sezonowa.

Jej objawy ciężko ustalić, gdyż dla każdego będą one inne: stres, wspomniana wcześniej aura, niepowodzenia prywatne i zawodowe, utrata bliskiej osoby i wiele innych.Wszystko to może sprawić, że w jednej chwili odechciewa nam się wszystkiego, mamy zły humor i jesteśmy wiecznie zmęczeni – najchętniej w ogóle byśmy nie wychodzili z łóżka.

Leczenie objawów depresji także nie jest takie oczywiste – zazwyczaj leki (pomijając skuteczność ich działania na rzecz efektu „placebo”) są dostępne tylko na receptę i przepisywane tylko w szczególnych przypadkach, do których z pewnością nie zalicza się jesienny „ból istnienia”.

Z pomocą mogą przyjść jednak leki dostępne w aptekach i wydawane bez recepty – różnego rodzaju zioła i witaminy, które łagodzą objawy stresu oraz dostarczają naszemu organizmowi potrzebnych witamin.

Wśród innych metod można też zastosować tak zwaną fototerapię, czyli naświetlanie specjalnymi lampami, co wbrew pozorom daje pozytywne efekty – pacjenci nie odczuwają zmęczenia, dosłownie „ładują” się pozytywną energią.

Wyjście z depresji zależy jednak nie od stosowanych leków, a od samego „chorego” – jeśli dobrze mu będzie w jego małym, smutnym świecie, to żadne specyfiki nie pomogą. Ważna jest dlatego psychoterapia, czyli rozmowa z lekarzem, który pomoże wyjść z dołka i rozwiązać problemy, które pacjenta trapią.

Napisz odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *